Moderná stomatológia
a inovatívne prístupy

Chcete mať zdravé a krásne biele zuby? Absolvujte dentálnu hygienu

Pre zdravé a silné zuby, a tiež pre  zdravé sliznice dutiny ústnej, je správna ústna hygiena veľmi dôležitá. Najlepšou prevenciou pred vznikom zubného kazu a zdravotnými komplikáciami chrupu je ich pravidelné profesionálne čistenie. 

Čo je dentálna hygiena?

Dentálna hygiena je účinná liečebno – preventívna metóda modernej stomatológie, ktorá zamedzuje vzniku zápalových ochorení a deštrukcií závesného aparátu zubov, ktoré často vedú k „parodontitíde“, teda kývavosti, odkiaľ je už len krok k vypadávaniu zdravých zubov. Baktérie prítomné v zubnom kameni a povlakoch sa môžu rozšíriť pomocou krvného obehu do iných častí nášho tela. Tam môžu spôsobiť také komplikácie ako  srdcovo-cievne ochorenia (zápaly srdcových chlopní), mozgové príhody či zápaly kĺbov.

Prevencia nadovšetko

Pacienti prichádzajú na ošetrenie k dentálnej hygieničke buď na odporúčanie lekára, alebo z vlastného rozhodnutia. V zahraničí sú návštevy dentálnej hygieny také bežné ako je návšteva kozmetického či kaderníckeho salónu,  fitness centra. Pacienti dávno pochopili, že je jednoduchšie ochoreniam parodontu a zubov predchádzať, ako ich potom následne liečiť.

Často sa však stretávam s pacientami, ktorí majú problémy s krvácaním ďasien pri čistení zubov, alebo aj pri minimálnom dráždení ďasien. Ďalším citlivým problémom je zápach z úst. Pokiaľ sú príčinou zápachu zapálené ďasná alebo kazy, pacientovi vieme veľmi rýchlo s problémom pomôcť. 

Pacienti pri prvej návšteve ambulancie absolvujú spolu s preventívnou prehliadkou aj dentálnu hygienu. Bez profesionálneho vyčistenia je akýkoľvek zákrok ohrozený pôsobením plaku, krvi alebo baktériami. Pri tomto ošetrení je pacient poučený o spôsobe čistenia zubov, o výbere zubnej kefky a o optimálnom časovom intervale absolvovania dentálnej hygieny.

Ako často absolvovať odbornú  dentálnu hygienu?

 Návštevy sú individuálne, v závislosti  od pacienta, stavu chrupu a zubnej hygieny. Väčšinou je to 2x ročne, u pacientov trpiaciach zvýšenou tvorbou zubného kameňa a parodontitídou 2-4x ročne. Pre deti do 18 rokov je ideálne prísť 2x ročne a spojiť hygienu s preventívnou prehliadkou a fluoridáciou zubov.  Tehotné ženy by mali prísť aspoň 2x počas tehotenstva.Komplexná dentálna hygiena trvá niekoľko desiatok minút v závislosti od stavu chrupu. 

Priebeh dentálnej hygieny

1.krok

Odstránenie zubného kameňa, najhrubšie čistenie pri ktorom sa používa ultrazvuková metóda, doplnená kyretážou. Po tomto očistení zuby ostávajú bez zubného kameňa, ktorý tlačí na ďasná a spôsobuje ich zápal.

2.krok

Pokračuje sa odstraňovaním povlakov, hnedých škvŕn, pigmentov od fajčenia, kávy, čajov a ďalších pokrmov. Na toto odstránenie sa používa air-flow metóda (pieskovanie zubov), jemný bikarbonátový prášok zmiešaný s vodou, ktorý pod tlakom čistí škvrny a pigmenty,  navyše aj medzizubné priestory, kde sa bežne s ultrazvukom nedostaneme.Výsledok tohto čistenia je naozaj výborný, niektorí ľudia si ho dokonca mýlia s bielením. Nie je to teda bielenie zubov, len obyčajné vyčistenie, ktoré je neškodné, naopak osožné pre zdravé ďasná a zuby. Zubom ostane ich prirodzená farba.

3.krok

Posledným krokom po výplachoch je fluoridácia zubov. Po  čistení sa na povrch zubov nanesie do individuálnych náhryzových dláh gél s vysokým obsahom fluóru a nechá sa určitý čas pôsobiť. Fluór napomáha odolnosti zubov, a tým zamedzuje možnosti vzniku kazu. Tento krok sa však vynecháva u tehotných žien. Po fluoridácii sa neodporúča 1 hodinu piť a jesť a minimálne 4 hodiny by sa mal pacient vyhýbať jedlu a nápojom, ktoré by mohli vyčistené zuby sfarbiť. Na vyčistený zub sa pigmenty viažu veľmi rýchlo. Dajte si pozor na nápoje a jedlo ako červené víno, čučoriedky, černice, višne, farebné omáčky.