Častými otázkami pacientov pri návštevách zubnej ambulancie sú otázky dentálnej hygieny a to nasledovné. Aké zubné kefky máme používať? Ktorá pasta je najlepšia? V prvom rade musíme ovládať správnu techniku čistenia zubov a potom si k tomu zvoliť vhodné pomôcky.
Mechanické čistenie zubov
Zubné kefky
– delíme ich na kefky pre dospelých– najvhodnejšie na čistenie zubov a masáž ďasien sú kefky s čo najväčším počtom vlákien, teda mäkké kefky. Pri tomto type musí pacient ovládať správnu techniku čistenia zubov, inak je použitie mäkkých kefiek nedostatočné. Kefka má mať čo najmenšiu hlavičku, aby bolo čistenie jednoduché a aby sa hlavička dostala na všetky miesta ústnej dutiny. Štetinky zastrihnuté v jednej výške, neodporúčajú sa kefky s gumičkami alebo nerovnými štetinkami.
–pre deti sú určené špeciálne kefky s jemnými štetinkami ,malými hlavičkami, upravenými rukoväťami s dobrou manipuláciou.
Elektrická zubná kefka
-štúdie dokazujú ,že sonické kefky sú k zubom detí šetrnejšie než oscilačné. Použitie sonickej kefky je pre deti, ktoré sa učia manuálnej zručnosti a hygienickým návykom, jednoduché. Čoraz časteišie využívaná pomôcka, dôkladne vyčistí prístupné plôšky zubov.
Prstiačik
-špeciálna kefka, určená pre tých najmenších, ktorá sa navlieka na prst. Používa sa u detí hneď po prerezaní na prvé zúbky a ďasná.
Medzizubné kefky
– veľmi dôležitými pomocníkmi pri dentálnej hygiene sú medzizubné kefky, ktoré sú určené na čistenie medzizubných priestorov, miesta kde sa bežnou kefkou nedostaneme. Predávajú sa v rôznych veľkostiach. Veľkosť Vám vyberie stomatológ alebo dentálna hygienička.
Zubné nite
– používané na čistenie medzizubných priestorov, mostíkov
Jednozväzkové kefky
-sólo alebo single kefka. Používali ju už pred 3000 rokmi v starom Egypte aj Afrike. Ľudia vtedy ako náhradu kefky ohrýzali vetvičky, ktoré boli na jednom konci rozstrapkané. V Afrike sú paličky Miswak populárne aj dnes. Tvorcovia jednozväzkovej kefky sa inšpirovali tu. K čisteniu s ňou nám stačí správna technika. Nepotrebujeme zubnú pastu ,vodu ani umývadlo. Zuby si čistíme nasucho, zub po zube-sólo technika.
Škrabka na jazyk
– na odstránenie povlakov a odumretého epitelu z povrchu jazyka
Zubná sprcha
-na hrubé vypláchnutie medzizubných priestorov od zvyškov jedla. Povlak však neodstráni.
Chemické čistenie zubov
Zubné pasty
-zubná pasta nie je tým hlavným dôvodom ,prečo sú zuby čisté a zdravé. Je to len doplnok k čisteniu zubov ,tak ako aj ústne vody. Základom je dobrá zubná kefka. Pretože zubný povlak ide odstrániť jedine mechanickým čistením, ani zubná pasta ani ústna voda to nedokážu sami. Zubnej pasty stačí teda len za hrášok.
Ústne vody
-sú len doplnkom, tzv. deodorantom po mechanickom vyčistení zubov
Ústne gély
-používajú sa lokálne na problémové miesta slizníc / napr.afty/