Chorobný strach z návštevy zubného lekára, odborne nazývaný ako fóbia z ošetrenia zubov, alebo aj ako dentálna fóbia či oralofóbia sa na jednej strane prejavuje fyzickými symptómami ako sú búšenie srdca, potenie a svalové napätie, ako i veľkým strachom z bolestí či aj “strachom z vlastného strachu”. K tomu sa často pripájajú pocity hanby, lebo ústa sú pre mnoho ľudí veľmi intímnou oblasťou, ako i problémy so sebaistotou vznikajúce v dôsledku “zlých zubov
Istou stránkou chorobného obrazu dentálnej fóbie je aj takzvané “vyhýbavé správanie”, čiže krátkodobé rušenie termínov u zubného lekára alebo vyčkávanie so zubnou kontrolou, až kým sú bolesti neznesiteľné. Malá miera strachu je pritom úplne “normálna”. Potreba liečby však vzniká vtedy, keď sa strach objavuje v nadmernej miere, čiže veľmi dlho a veľmi silne.
Približne 60 % obyvateľstva udáva, že pred návštevou zubára má mierne až stredné obavy, z toho 15 % má nadpriemerné prejavovanie strachu. Vrcholné miesta stupnice špecifických obáv pri návšteve lekára sú uvedené tu:
cítiť vibrácie vŕtačky
počuť vŕtačku
vidieť injekčnú striekačku
vidieť vŕtačku
Liečebné metódy oralofóbie:
- Vyhľadať lekára, ktorý ponúka špeciálne ošetrenie pacientov so strachom
- kognitívna behaviorálna psychoterapia – pacient sa učí uvedomovať si svoje myšlienky a v ďalšom kroku vedome usmerňovať myslenie a tým aj strach, a tak môže s úzkostnými situáciami zaobchádzať uvoľnenejšie.
- relaxačná hudba cez slúchadlá počas ošetrenia spojená s video okuliarmi
- hypnóza
- Akupunktúra na stlmenie vnímania bolesti
- psychofarmaká – pomáhajú pacientovi pred a počas ošetrenia aby sa uvoľnil a tak jeho strach zmiernil
Alternatívne metódy liečby:
Ak sú u pacienta nevyhnutné komplikované, zdĺhavé a bolestivé ošetrenia zubov, môže sa zubné ošetrenie robiť v celkovej narkóze. Toto opatrenie nie je však ako bežná metóda vhodné, pretože sa nepracuje na strachu samotnom. Okrem toho je s každou celkovou anestéziou, ktorá si ešte k tomu vyžaduje nákladné ošetrenie, spojené isté riziko, kvôli čomu nie je na ošetrenie pacientov so strachom vhodná ako “stála metóda.
Entonox– ľudovo známy aj ako rajský plyn, zmes medicínsky plynov pre okamžité použitie .Pozostáva z 50% oxidu dusného a 50% kyslíka. Je to bezpečné a účinné analgetikum pre všetky situácie, v ktorých je potrebný rýchly ústup bolesti. Poskytuje úľavu od bolesti plnom vedomí .Podáva sa cez inhalačnú masku. Jeho analgetický a anxiolytický účinok zohráva dôležitú úlohu v prekonaní obáv, ktoré pacienti prežívajú pred bolestivými zákrokmi.