Moderná stomatológia
a inovatívne prístupy

Pečatenie zubov, prevencia pred vznikom zubného kazu u detí

Preventívnu prehliadku u detí do 18rokov  vykonávam  2krát ročne. Rodičov upozorňujem na to, že na prehliadku majú prísť už po prerezaní prvého mliečneho zuba. V tomto veku je návšteva skôr konzultáciou lekára s rodičmi o správnom stravovaní, návykoch  a čistení mliečnych zúbkov. Naše deti, čo sa týka stavu chrupu, sú v porovnaní s inými krajinami na tom veľmi biedne. Napriek dostatočnému povedomiu, rodičia stav chrupu svojich detí zanedbávajú. Dieťa  je už len zrkadlom svojich rodičov.

Pri nesprávnom čistení alebo zanedbaní stravovacích návykov sa prvé kazy u detí vyskytujú najčastejšie vo veku 3 rokov. V tomto veku je už možné dieťaťu zúbok aj zaplombovať. Pacient však musí spolupracovať. U Rodičov, ktorí  chcú poistiť dentálne zdravie svojich detí, existuje metóda pečatenia mliečnych zubov. Je to metóda ktorá nebolí a robí sa bez vŕtania zubov. Robí sa len v tom prípade, ak dieťa spolupracuje. Pečatia sa mliečne zuby ( stoličky) ktoré majú hlboké ryhy na žuvacích plôškach, teda z vrchu zuba. Neznamená to však, že takto ošetrený zúbok sa nemôže pokaziť. Pečatenie nenahrádza zubnú hygienu, je len nápomocné k tomu, aby sa do hlbokých rýh na povrchu zubov neusadzoval povlak a baktérie, ktoré spôsobujú vznik zubného kazu.

Pečatenie u detí sa robí hlavne na prvých trvalých zuboch s hlbokými ryhami , stoličkách, ktoré deťom vyrastajú okolo 5-6 roku. Zub je potrebné zapečatiť do 2-3 mesiacoch po prerezaní, do času kým sa v hlbokých ryhách nezačne vytvárať kaz, ukladať povlak, pigment. Dôležité je zapečatiť len zdravý povrch zuba. V prípade, že je v ryhe náznak kazu, pečatenie nie je vhodné. V tom prípade prichádza do úvahy len klasické vŕtanie s plombovaním. Okrem šestiek( prvé trvalé zuby) sa pečatiť môžu aj ostatné zuby s hlbokými ryhami teda druhá stolička a črenové zuby.

Postup pečatenia:

Zdravý prerezaný trvalý zub –stolička- sa pečatí do 2-3 mesiacov od prerezania. Prerezávanie nastáva okolo 5-6 rokov. Po zhodnotení povrchu zuba stomatológom sa ryhy vyčistia ( špeciálnou pastou alebo lepšie air-flow pieskom). Povrch ryhy sa stane poróznejším. Adhézia pečatidla je lepšia na takomto podklade. Pred aplikáciou pečatidla je vhodné použiť ozón na prečistenie pečatenej kavity. Ozón vo vákuu zničí prípadné baktérie, pečatenie je potom kvalitnejšie a trvácnejšie, s istotou, že pod pečatidlom sa kaz tvoriť určite nebude. U  detí sa ako pečatidlá používajú skloionomérne materiály, ktoré uvoľňujú ióny fluóru do povrchu zuba. U dospelých ktorý majú záujem o zapečatenie hlbokých rýh sa používajú pečatidlá na báze živice. Je to skôr estetické pečatenie. Farba pečatidla sa vyberie podľa požiadaviek od farebných po biele odtiene alebo vo farbe zuba. Ja preferujem biele pečatidlá. V kontraste s farbou zuba sa jeho povrch ľahko kontroluje. Pri pravidelných polročných kontrolách sa dohliada na súvislý povrch pečatidla v ryhe . Ak dôjde k jeho odštiepeniu je potrebné ho po vyčistení doplniť, aby sa možný povlak nezachytával na nesúvislom povrchu.

Trvácnosť pečatidla je 3-5 rokov v závislosti od zhrýzavých pomerov pacienta .Zapečatený zuba sa nafluoriduje, aby sa zabezpečila remineralizácia skloviny.

Takto ošetrený zub je ochránený pred zubným kazom len z  jeho žuvacej plôšky. Pri nedostatočnom čistení medzizubných priestorov ostávajú tieto kontaktné miesta vystavované zubnému povlaku a baktériám. Preto napriek zapečateniu netreba zanedbávať  zubnú hygienu a preventívne prehliadky u stomatológa.